Kościół Niepokalanego Serca NMP w Robach

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Wybudowany w średniowieczu, najprawdopodobniej między XIII a XV wiekiem. Świątynia powstawała etapami, była też kilkukrotnie naprawiana bądź modernizowana - w połowie XVII stulecia korpus kościoła Niepokalanego Serca NMP wzbogacono o drewnianą, barokową wieżę z krzyżem w zwieńczeniu hełmu.

Z zewnątrz pozostał raczej skromny i średnio urodziwy, za to w środku kryją się prawdziwe bogactwa. Są to przede wszystkim skarby sztuki sakralnej. Zamiast pokornie wbijać wzrok w podłogę, lepiej spojrzeć w niebiosa - i zachwycić się pięknymi ornamentami liściastymi na sklepieniu. W tym samym czasie powstały zdobienia galerii organowej - obrazy scen biblijnych.

Podobną ozdobą co empora, może poszczycić się barokowa ambona, dodatkowo wzbogacona o postacie czwórki ewangelistów. Arcydziełem rzeźbiarstwa jest również ołtarz główny. Bogato dekorowany, posiada 3 poziomy. Przedstawiają kolejno Ostatnią Wieczerzę, Zmartwychwstanie i Ukrzyżowanie oraz Wniebowstąpienie Jezusa Chrystusa. Większość wymienionych elementów to dary wdowy po księciu Filipie II, Zofii von Holstein, przekazane w 1654 r.

Wartościowe wyposażenie nie przetrwało niestety do czasów współczesnych w komplecie. Brakuje m.in. 3-metrowego zdobionego krzyża (można go znaleźć w Gosławiu) oraz XIX-wiecznych dzieł regionalnych twórców: chrzcielnicy, trzech modeli statków i drewnianego żyrandola z 6 ramionami.

Z młodszych elementów, na pewno uwagę przykuwają kunsztowne witraże w części prezbiterialnej.

Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Robach jest filią parafii pw. św. Piotra i Pawła w Mrzeżynie.

Mini przewodnik

Zabytkowa budowla sakralna, pamiętająca jeszcze czasy średniowiecza. Kościół Niepokalanego Serca NMP mógł powstać już w XIII stuleciu. Wyróżnikiem świątyni jest bogate wyposażenie, zwłaszcza elementy barokowe. Pokaźna część kościelnych dzieł i skarbów pochodzi z darów przekazanych przez Zofię von Holstein. Wzrok przykuwają m.in. ołtarz, ornamenty czy ambona.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!


Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja