Mrzeżyno

Mrzeżyno to nadmorska wieś turystyczna o charakterze osiedla, w województwie zachodniopomorskim, powiecie gryfickim i gminie Trzebiatów. W 2007 roku miejscowość zamieszkiwało 1727 osób. O potencjale turystycznym świadczy fakt, że jednorazowo może zamieszkać w tamtejszej bazie noclegowej ok. 6800 wczasowiczów.

Po przekopaniu w 1457 roku, ok. 1,5 kilometrowego przekopu rzeki Regi, założono u ujścia osadę i port. Z kanału korzyści miało głównie miasto Trzebiatów, więc ówczesne Mrzeżyno rozwijało się bardzo powoli. W końcu XVIII wieku, nastąpiło duże, nieodwracalne zamulenie kanału. W Trzebiatowie na początku XIX wieku, stacjonowały oddziały wojskowe, a znudzeni oficerowie korzystali czasem z gorszących wówczas kąpieli morskich na plażach u ujścia Regi. Od tego okresu następował stopniowy rozwój kąpieliska nadmorskiego zahamowany częściowo po I i zatrzymany po II Wojnie Światowej. Z uwagi na tereny wojskowe przez wiele lat powojennych nie było możliwości korzystania z uroków morskich kąpieli na terenie Mrzeżyna, Dźwirzyna, Rogowa i okolic.

Obecnie wojska jest już zdecydowanie mniej i nie utrudnia to wypoczynku w jednym z ponad 40 ośrodków wypoczynkowych zlokalizowanych w Mrzeżynie.

Ciekawostką może być fakt, że w przedwojennym 1-1,5 tysięcznym Mrzeżynie w ośrodku szkolenia czołgistów przebywało jednorazowo ok. 4000 kursantów i dodatkowo nieznana liczba obsługi jednostki. Po wojnie stało się jasne, że Armia Radziecka, a potem Wojsko Polskie skorzysta z tak wielkiego potencjału tamtejszej infrastruktury wojskowej, kosztem wczasowiczów.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz