Baszta Kaszana

Jeden z ocalałych fragmentów średniowiecznych fortyfikacji obronnych Trzebiatowa, wybudowanych na przełomie XIII i XIV wieku. Wysoka wieża obronna służyła przede wszystkim jako punkt obserwacyjny, a później skład prochu.

Baszta Kaszana wznosi się na wysokość 14 metrów i zwieńczona jest dachem namiotowym. Konstrukcja oryginalnie w całości powstała z cegieł, na planie koła o średnicy 4 metrów. Jej nazwa związana jest z iście nieprawdopodobną legendą.

W XV stuleciu, jeden z miejskich strażników zakończył patrolowanie murów i udał się do wieży - żeby mieć lepszy widok na teren za miastem - i po posiłek. Miska gorącej kaszy wyślizgnęła mu się z rąk i spadła prosto na hełm zwiadowcy wroga. Strażnik zaalarmował pozostałych obrońców. Tak oto przypadek uchronił Trzebiatów przed splądrowaniem przez żołdaków z Gryfic.

Dziś zabytkiem opiekuje się Stowarzyszenie Historyczny Trzebiatów - Chąśba, w ramach którego funkcjonuje Bractwo Najemników Wczesnośredniowiecznych. Dzięki temu zwiedzając zabytek można podziwiać mnóstwo interesujących eksponatów - zrekonstruowanych bądź pochodzących z epoki. Zwiedzaniu towarzyszą ciekawe opowieści.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz