Kołobrzeskie porty

Jak podkreśla to symbolika pomnika Zaślubin Polski z Morzem górującego nad miejskim deptakiem - port morski w Kołobrzegu jest dla całego regionu oknem na świat. O jego dziejowej roli najlepiej świadczy stare prawo, prawdopodobnie jeszcze ze średniowiecza. Otóż by testament był ważny i uznany przez miejskie władze, musiał on zawierać zapis o przekazaniu pewnej sumy na utrzymanie portu.

Port przeżywał najlepsze czasy, kiedy Kołobrzeg należał do związku miast handlowych Hanza. Wojna 30-letnia (1618-1648) przyczyniła się do upadku roli miasta. “Prosperity” powróciło na krótko w 1806 roku, kiedy Napoleon zadecydował o nałożeniu na Anglię blokady kontynentalnej. Potem Kołobrzeg trafił w granice Prus. Pierwszym polskim kapitanem portu został po zakończeniu II Wojny Światowej komandor Stanisław Mieszkowski.

Na kołobrzeskie porty składają się:

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Źródło potęgi i dobrobytu Kołobrzegu, już od średniowiecza. Współcześnie port nadal stanowi istotny ośrodek handlu i rybołówstwa, jednak zmieniły się jego pozostałe funkcje. Militarnie stracił nieco na znaczeniu, za to intensywnie rozwija się żegluga turystyczna. Wśród kołobrzeskich portów są: handlowy, wojenny, rybacki, jachtowy (Marina Solna) i pasażerski.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz