Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła

Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Mrzeżynie to bogato i stylowo zdobiona neoromańska, chrześcijańska świątynia, budowana w latach 1900-1912.

Do zakończenia II Wojny Światowej działała tutaj parafia ewangelicko-augsburska. Samodzielną placówkę katolicką powołano ostatecznie w 1985 roku. Wcześniej, w latach 1950-56 kościół zamknięto na 4 spusty z uwagi na działalność poligonu wojskowego.

Pierwszym co zwraca uwagę w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła z pewnością jest wszechobecna mozaika. Prace autorstwa Henryka Burzca ilustrują biblijne sceny i religijne symbole. Wyróżniają się również witraże, pokazujące “kwiaty morskie”. Wykonała je poznańska artystka Maria Powalisz-Bardońska.

Wiele elementów współczesnego wyposażenia kościoła zostało stworzonych przez samych parafian. Pięknymi dziełami z pewnością są ołtarz główny, konfesjonał i chrzcielnica - wszystkie rzeźbione w drewnie.

W przeszłości, na stanie świątyni była jeszcze biblia przekazana w 1913 r. przez samą cesarzową Niemiec - Augustę Wiktorię. Z reliktów dawnych czasów ocalał jeszcze drewniany ołtarz główny, na którym wyryto postacie Jezusa na jeziorze i tonącego św. Piotra - dziś eksponowany w zewnętrznej kaplicy, obok domu parafialnego.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Wprawdzie nie widnieje jeszcze w rejestrze zabytków, ale to nie powód by omijać go szerokim łukiem. Zwłaszcza, że w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła z 1912 r. pełno jest uniwersalnego piękna, które zachwyci z pewnością wielu. Zdobiące niemal każdy kąt mozaiki są prawdziwym dziełem sztuki. Neoromańska świątynia okazale prezentuje się także od zewnątrz.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz