Pomnik Zaślubin Polski z Morzem

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Pierwszych Zaślubin Polski z Morzem dokonał generał Józef Haller w Pucku w 1920 roku - niedługo po odzyskaniu przez państwo niepodległości, po 123 latach niewoli i nieistnienia na mapach. Polscy żołnierze walczący na froncie wschodnim II Wojny Światowej i wyzwalający (pod kontrolą “bratniej” Armii Czerwonej) kraj spod niemieckiej okupacji, postanowili powtórzyć ten patriotyczny akt.

Pierwszy miał miejsce w Dziwnówku, kolejny 17 marca w Mrzeżynie, a ostatni dzień później w Kołobrzegu. Inicjatorem odtworzenia Zaślubin z Morzem w Mrzeżynie był major Stanisław Arkuszewski - dowódca 1. Samodzielnej Warszawskiej Brygady Kawalerii, utworzonej w ramach 1. Armii Ludowego Wojska Polskiego. Poza grupą kawalerzystów, w uroczystości brali udział przedstawiciele 2. Dywizji Piechoty i delegaci z ZSRR. Słowa przysięgi wypowiedzieli kapral Sochaczewski i ułan Kobyliński.

Pomnik w Mrzeżynie, wybudowany na wydmie po wschodniej stronie rzeki Regi, ma formę pamiątkowej tablicy wmurowanej w masywny głaz. Obok postumentu stoi kilka sztandarów ze stalowymi, biało-czerwonymi “chorągwiami”, przypominającymi nieco średniowieczne rycerskie kopie.

Mini przewodnik

Pamiątka po wydarzeniach z 17 marca 1945 roku, kiedy to polscy żołnierze z 1. Samodzielnej Warszawskiej Brygady Kawalerii nawiązali do uroczystości przeprowadzonej w 1920 r. przez gen. Hallera w Pucku. Zaślubiny morzem w Mrzeżynie były inicjatywą mjr. Stanisława Arkuszewskiego. Przypominający o nich pomnik to otoczony chorągwiami głaz z okolicznościową tablicą.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!


Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja